Diyarbakır Araç Kiralama

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş ikinci şehri olan Diyarbakır’da araç kiralama, şehrin farklı noktalarına rahat bir ulaşım için neredeyse bir zorunluluk. Diyarbakır’da hem iş seyahati hem de turistik geziler nedeniyle her yıl ziyaretçi sayısı katlanarak çoğalıyor. Diyarbakır ziyaretlerinde, mutlaka görülmesi gereken yerler ulaşım sıkıntıları nedeniyle ertelenebiliyor. Hem vaktinizi değerli harcamak hem de önerilen ve görülmesi gereken yerlerden feragat etmemek adına araç kiralamak çok iyi bir fikir. Bu nedenle, toplu taşıma kullanmadan ayaklarınızı yerden kesecek kiralık araç için Diyarbakır’da ilk durağınız Central Rent A Car ofisi olmalı. Tarihi milattan önce 7500’lü yıllara dayanan şehrin Osmanlı dönemindeki adı Diyar-ibekr. Şehrin kent merkezi Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir adlı dört ilçeye ayrılmıştır.  Mezopotamya’nın kuzeyinde yer alan Diyarbakır tarih boyunca önemli bir yerleşim yeri olarak kullanılmış ve birçok medeniyete ait kalıntıları korumayı başarmıştır. Yüzyıllara meydan okuyan duruşu, gizemli sokakları ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer çok fazla şeye ev sahipliği yapmaktadır ve yıllardır gezginlerin keşif duraklarının başında gelmektedir.

 

Mutlaka Ziyaret Edin!

 

Diyarbakır’ın en büyük özelliği, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surları olan Diyarbakır Surları’na sahip olmasıdır. Tüm dünyadan turistler bu surları keşfetmeye ve fotoğraf çektirmeye Diyarbakır’a gelirler. Tabii sahip olduğu tarihi yapılar sadece surlar değil mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir başka tarihi yapı ve turistik gezilerin vazgeçilmezi, Eğil ilçesindeki, Asurluların elinden çıkan Asur Kalesi. Görkemli ve ihtişamlı bir görüntüye sahip olan kalenin buram buram tarih koktuğunu hissedebilirsiniz. Lice ilçesindeki Birkleyn Mağaraları ise şehrin gizemine gizem katan, 900 metre uzunluğundaki etkileyici mağaraları görmeden Diyarbakır gezinizi tamamlamış sayılmazsınız. Antik çağlarda ölülerin yeraltı dünyasına giriş yaptığı kapı olduğuna inanılan mağara Assur kral kabartma ve yazıtlarını görebileceğiniz bir yer. Ermeni mimari tarihine damgasını vuran ve 15. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Surp Giragos Ermeni Kilisesi her mevsim ziyaretçi akınına uğrayan başka bir durak. Aynı zamanda Orta Doğu’nun en büyük Ermeni kilisesi.

 

Tarihin ticaret ve alışverişinin geçtiği Sipahiler Çarşısı, Diyarbakır’ın sahip olduğu en değerli simgelerden biri ve şehri ziyaret eden turistlerin en merak ettikleri çarşı. Tarihte sahip olduğu değeri ve ünlü dokumalarını yitirmiş olsa da çarşı esnafı tarafından hareketliliği sağlanan ve oldukça değişik bir atmosfer sunan çarşı Diyarbakır’da keşfetmeniz gereken önemli duraklardan biri. Tüm noktalara ait hatıralar biriktirmek için Cantral Rent A Car, Diyarbakır’da kiralık araç hizmeti ile hayatınızı kolaylaştırıyor.